Koalicja „Zmierz się z osteoporozą”
2 lutego w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, która jednocześnie zapoczątkowała kampanię „ZMIERZ SIĘ” zainicjowaną przez Koalicję „Zmierz się z osteoporozą”.
Kampania „Zmierz się z osteoporozą”, to inicjatywa łącząca przedstawicieli różnych środowisk w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej oraz polityków na konieczność podniesienia poziomu edukacji polskiego społeczeństwa na temat osteoporozy oraz poprawy jakości opieki nad osobami starszymi w Polsce, narażonymi na złamania kości i ich konsekwencje. Pomysł zawiązana Koalicji to efekt dyskusji prowadzonej przez osoby i organizacje zaangażowane w edukację, profilaktykę i leczenie osteoporozy w Polsce. Jej członkami są: Fundacja MY Pacjenci, Amgen, Polmlek i LEK-AM. Radę Naukową Koalicji tworzą prof. Brygida Kwiatkowska, prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, prof. Jarosław Czubak, i prof. Jarosław Pinkas. Kampania „ZMIERZ SIĘ” jest odpowiedzią środowiska na niewystarczający poziom wiedzy społeczeństwa i pilną potrzebę działań zmierzających do poprawy profilaktyki, wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia osteoporozy.
ZMIERZ SIĘ – PROSTE BADANIE MOŻE URATOWAĆ PRZED OSTEOPOROZĄ
Osteoporoza dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia, z czego 1,7 mln to kobiety. Z szacunkowych danych wynika, że u niemal 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn po 70. roku życia wystąpi złamanie osteoporotyczne. Rok po złamaniu szyjki kości udowej, 82 proc. pacjentów utraci samodzielność, zaś 20 proc. umrze. By zmienić te statystyki potrzebna jest edukacja społeczeństwa. Właśnie w tym celu powstała Koalicja „Zmierz się
z osteoporozą” – by prowadzić działania edukacyjne i promować zachowania zmierzające do poprawy sytuacji zdrowotnej osób, u których występuje ryzyko osteoporozy.
Za mało kości w kości
Osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej, który prowadzi do nadmiernej kruchości kości. Ponieważ początkowo choroba przebiega całkiem bezboleśnie, bywa nazywana „cichym złodziejem kości”. Brak wyraźnych objawów utrudnia jej wczesne diagnozowanie. Główne czynniki ryzyka osteoporozy to wiek i płeć, palenie papierosów, ale duży wpływ na wystąpienie choroby mają także nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, niedobór wapnia i witaminy D.
Wśród gości obecnych na konferencji byli także: Krzysztof Smolik, Dyrektor Zarządzający Marketingiem i Sprzedażą oraz lek. med. Arkadiusz Zieliński, odpowiedzialny za witaminę D przepisywaną na receptę. Wypowiedź Pana Arkadiusza Witamina D w profilaktyce i leczeniu osteoporozy - przyjazne rozwiązanie została opublikowana dnia 06.02.2024 r. :
• na stronie internetowej PAP MediaRoom: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/witamina-d-w-profilaktyce-i-leczeniu-osteoporozy-przyjazne-rozwiazanie
• na stronie internetowej PAP.pl: https://www.pap.pl/mediaroom/witamina-d-w-profilaktyce-i-leczeniu-osteoporozy-przyjazne-rozwiazanie
Wszystkie informacje dotyczące bieżących działań dostępne są na stronie www.zmierzsie.pl
Fot.: PAP Fot.: PAP